Leczenie kanałowe pod mikroskopem

5/5 - (2 votes)

 

Dbanie o estetykę i kondycję uzębienia powinno być elementem codziennej rutyny. U wielu osób tak w istocie jest – każdego poranka i wieczora, a czasem też w ciągu dnia czyścimy zęby, zapobiegając namnażaniu się bakterii. Niestety, nawet drobne niedopatrzenie może doprowadzić do rozwoju próchnicy, a w konsekwencji prowadzić do zapalenia miazgi.

Próchnica skutecznie uniemożliwia posiadanie idealnego uśmiechu zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Ból zęba, towarzyszący rozwojowi tej choroby i zaawansowanemu stadium jej rozwoju, skutecznie odbiera nam chęć do jedzenia, uśmiechania się, spożywania ulubionych napojów. Co jest konieczne w takiej sytuacji?

W przypadku zapalenia miazgi zęba, wysoce rekomendowane jest przeprowadzenie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Alternatywa w postaci ekstrakcji zęba wydaje się mało atrakcyjna – w ten sposób stracimy zęba, którego będziemy musieli zastąpić implantem. Zważając na tę okoliczność – leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo lepsze! Dowiedz się, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem i czy leczenie kanałowe zęba boli.

Kiedy zalecane jest przeprowadzenie leczenia kanałowego?

Przeprowadzenie leczenia kanałowego jest zalecane, gdy dojdzie do infekcji miazgi zęba, wywołanej rozwojem zmian próchnicowych. Postępującej chorobie będzie towarzyszyć silny, dokuczliwy ból. Dodatkowo, zaleca się przeprowadzenie leczenia kanałowego u tych Pacjentów, u których doszło do naruszenia miazgi na skutek:

  • przeprowadzania leczenia zachowawczego, które obejmowało duży ubytek próchnicowy,
  • uszkodzenia mechanicznego zęba – złamania części zęba razem z miazgą.

Zaniechanie leczenia kanałowego w powyższych przypadkach może spowodować powstanie martwicy, a nawet zgorzeli zęba. W konsekwencji, w jamie ustnej Pacjenta może rozwinąć się ropień podśluzówkowy.

W przypadku złamania narzędzia w kanale korzeniowym również konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, tzw. re-endo. Powtórne leczenie kanałowe przeprowadza się także wtedy, gdy poprzednio wykonane leczenie okazało się nieskuteczne.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem wymaga otworzenia komory zęba, a następnie – usunięciu całej miazgi, która się w nim znajduje. Obejmuje to zarówno skażoną, jak i zdrową, żywą miazgę. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest wykonywane pod znieczuleniem – najczęściej miejscowym; takie znieczulenie gwarantuje pacjentowi wysoki komfort. Oznacza to, że odpowiedzią na pytanie – „czy leczenie kanałowe zęba boli?” – jest słowo „nie”.

Trzeba liczyć się z pewnym dyskomfortem podczas wykonywania zabiegu, jednak w kwestii tego, czy leczenie kanałowe zęba boli, jesteśmy pewni, że ból się nie pojawi. Przed podjęciem zabiegu wokół leczonego zęba zakłada się koferdam (cienki płat elastycznej gumy), celem odizolowania pola zabiegowego od pozostałej części jamy ustnej. Kanały zęba muszą zostać dokładnie oczyszczone, przepłukane i zdezynfekowane, aby można było przejść do dalszej części zabiegu.

Podczas leczenia kanałowego wykorzystujemy endometr Sybron Endo, jedno z najbardziej precyzyjnych urządzeń używanych w endodoncji. Służy on do określenia długości kanałów korzeniowych. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie dokładnie opracować kanały korzeniowe.

Następnie, po całkowitym oczyszczeniu kanałów, dokonuje się osuszenia kanałów korzeniowych. Tak opracowane kanały zabezpiecza się z wykorzystaniem tzw. gutaperki. Do zabezpieczenia kanałów wykorzystujemy metodę “Ciągłej Fali Kondensacji” (CWC, Continuous Wave of Condensation). Dzięki niej udaje się szczelnie zamknąć okolicę wierzchołka kanału korzeniowego. Odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone kanały korzeniowe to gwarancja, że nie dojdzie do nawrotu choroby, co mogłoby spowodować konieczność przeprowadzenia tzw. reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego.

Po przebyciu zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, konieczne jest odbudowanie zęba z wykorzystaniem rozwiązań protetycznych. W tym celu wykorzystuje się na przykład korony protetyczne. Są one w stanie zagwarantować naturalny wygląd zęba, przy jednoczesnym skutecznym przywróceniu jego funkcjonalności. W ten sposób można zakończyć leczenie kanałowe pod mikroskopem i ponownie cieszyć się funkcjonalnym i dobrze wyglądającym zębem. Jeśli wiesz już, jak wygląda leczenie kanałowe, powinieneś także dowiedzieć się, ile trwa leczenie kanałowe.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Pytanie „ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?” można zinterpretować na dwa sposoby. W przypadku, gdy chodzi o ilość wizyt, w przypadku całkowitego wyleczenia jednego zęba, w wielu przypadkach wystarczy jedna wizyta u endodonty. Niestety, gdy dojdzie do uszkodzenia kości w okolicy wierzchołka korzenia, trzeba będzie odbyć większą ilość spotkań w ramach zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

W przypadku czasu trwania jednej wizyty – wszystko zależy od tego, jak skomplikowany jest przypadek. Czas trwania leczenia, podobnie jak jego cena, jest uzależniona od ilości kanałów w danym zębie. Trudno jest jednoznacznie określić, ile trwa leczenie kanałowe. Jedna wizyta może przeciągnąć się nawet do trzech godzin – dotyczy to m.in. leczenia kanałowego zębów trzonowych. Na leczenie kanałowe pod mikroskopem zaleca się wydzielenie co najmniej 1 godziny.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego różni się, w zależności od ilości kanałów w zębie. Wynika to z faktu, że na większą ilość kanałów trzeba poświęcić większą ilość czasu, na przykład – na dwu- lub trzykanałowy ząb poświęcamy około dwie godziny, a jednokanałowy ząb wymaga godziny pracy.

 

Obok przedstawiamy aktualny cennik usług związanych z leczeniem kanałowym pod mikroskopem.

leczenie kanałowe pod mikroskopem

1 kanał
550 PLN

2 kanały
850 PLN

3 kanały
1050 PLN

4 kanały
1400 PLN
dodatkowa wizyta w leczeniu kanałowym

400 PLN za godzinę
mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia

od 1200 PLN

Rezerwacja online


    Umów wizytę