Augmentacja kości

5/5 - (1 vote)

Augmentacja kości (GBR, Guided Bone Regeneration) jest zabiegiem, który zaleca się najczęściej w związku z leczeniem implantologicznym. Aby implant stomatologiczny mógł zostać prawidłowo umieszczony w kości wyrostka zębodołowego, konieczne jest posiadanie wystarczającej ilości kości, o odpowiedniej jakości.

 
W przypadku, gdy dojdzie do zaniku kości (spowodowanego długotrwałym ubytkiem uzębienia), bardzo prawdopodobne, że augmentacja kości okaże się koniecznym zabiegiem. Dzięki augmentacji kości, pacjent ma możliwość poprawy warunków kostnych.

Augmentacja kości szczęki

Niewystarczająca ilość kości stanowi jedną z najczęstszych przyczyn, dla których leczenie implantologiczne nie może zostać przeprowadzone. Uzyskanie informacji na ten temat wynika z wykonanego zdjęcia RTG, na którego podstawie lekarz implantolog stwierdza, czy implantacja jest możliwa.

 
Na szczęście, ze względu na to, że augmentacja kości szczęki jest możliwa, leczenie implantologiczne po odbudowie kości również może okazać się możliwe.

Jedną z metod na odbudowanie kości jest augmentacja kości szczęki, nazywana także sterowaną regeneracją kości. Sposób wykonania zabiegu, jakim jest augmentacja kości szczęki, może odbyć się na dwa różne sposoby:

  • Z wykorzystaniem syntetycznego materiału kościozastępczego,
  • Z wykorzystaniem kości pobranej z organizmu Pacjenta, bądź też od dawcy.

 
Aby prawidłowo zaplanować przebieg procesu augmentacji kości, konieczne jest przeprowadzenia badania pantomograficznego, bądź też wykorzystania obrazowania trójwymiarowego, między innymi z wykorzystaniem tomografii komputerowej.

Augmentacja kości pozwala na precyzyjne odbudowanie tkanki kostnej w miejscu, w którym doszło do zaniknięcia.

W przypadku wykorzystania materiału kościozastępczego, augmentacja wyrostka zębodołowego dzieli się na następujące etapy:

 
Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia, a gdy zacznie ono działać – nacięcia dziąsła. Następnie dochodzi do odsłonięcia kości, celem uzyskania dostępu do miejsca, do którego zostanie wprowadzony materiał kościotwórczy. Materiał kościotwórczy zostaje wprowadzony, a operowane miejsce zostaje zabezpieczone specjalną membraną, celem zabezpieczenia miejsca przed wrastaniem tkanem miękkich, a także tkanką dziąsła.

Wykonanie augmentacji kości wiąże się z koniecznością rozwiązania wielu problemów technicznych.

 
Wprowadzenie dodatkowej objętości materiału pod nierozciągliwą okostną wymaga specjalnych technik preparacji płata. Membrana zaburza ukrwienie rany powodując utrudnione gojenie. Dodatkowa objętość materiału powoduje napięcie płata, co wiąże się z ryzykiem rozejścia się brzegów rany i niepowodzeniem zabiegu. Dlatego zabiegi augmentacji kości wymagają posiadania specjalnych kwalifikacji wykonującego je lekarza. Wiedzę i umiejętności praktyczne w tym zakresie zdobyliśmy w Steigmann Implant Institute w Heidelbergu.

Gojenie po zabiegu, jakim jest augmentacja wyrostka zębodołowego, zajmuje około trzech miesięcy i więcej. Zabieg jest obarczony pewnym ryzykiem niepowodzenia, co może przejawić się między innymi zapaleniem kości, odrzuceniem przeszczepu, czy też nieprawidłowym gojeniem rany.

 
Przy podejmowaniu leczenia implantologicznego może okazać się, że kość nie została wystarczająco nadbudowana. Przy przeprowadzaniu zabiegu augmentacji kości dbamy o precyzję, aby sprawić, że zabieg przebiegnie pomyślnie.
 
W następnej części artykułu na temat augmentacji kości uzyskasz odpowiedź na pytanie – „augmentacja kości czy boli?”.

Augmentacja - czy boli?

Jeśli zastanawiasz się, augmentacja kości czy boli, to powinieneś zapoznać się z poniższą treścią. Skojarzenia po zapoznaniu się z procedurą zabiegu, jakim jest augmentacja kości, mogą wzbudzać mieszane uczucia, a nawet wzbudzić pewien strach.

Aby pacjent nie odczuwał bólu, wykorzystuje się znieczulenie – miejscowe lub ogólne – celem zapewnienia komfortu podczas zabiegu.

 
W związku z tym, odpowiedzią na pytanie „augmentacja kości czy boli?” jest słowo „nie”!

Z czasem znieczulenie ulega osłabieniu, co może spowodować pewien dyskomfort związany z chirurgiczną ingerencją w organizm pacjenta. Pacjent po zabiegu może spotkać się z występowaniem bólu, obrzęku. Niemniej jednak, w takiej sytuacji wyłącznym rozwiązaniem jest stosowanie leków mających na celu uśmierzyć ból, zmniejszyć stan zapalny.

 
Szczególnie istotną grupą leków przy augmentacji kości są antybiotyki, które zwiększają szanse na to, że zabieg zakończy się pomyślnie.
 
Dzięki antybiotykom, istnieje możliwość uniknięcia potencjalnego zakażenia rany, przyspieszenia procesu gojenia, a także ograniczenia siły nieprzyjemnych stanów pozabiegowych, co zwiększa ogólny komfort po zabiegu.

Augmentacja kości - ile kosztuje?

Zapraszamy do skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego Medens w zakresie augmentacji kości.


Rezerwacja online


    Umów wizytę