Stomatologia zachowawcza

4.4/5 - (5 votes)

Płytka nazębna, choć pozornie niegroźna, może doprowadzić do rozwoju ubytków próchnicowych. Bakterie w niej nagromadzone niekorzystnie oddziałują na szkliwo zęba, powodując jego demineralizację, powstawanie ubytków próchnicowych.

Długotrwały rozwój problemu może doprowadzić nawet do zakażenia miazgi zęba, co w niektórych przypadkach skazuje zęba na ekstrakcję. Na szczęście, z pomocą rozwiązań oferowanych przez stomatologię zachowawczą, ząb może być przywrócony do funkcjonowania, nawet w krytycznym momencie.

W przypadku zaniedbań wynikłych z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, dobrze jest zareagować korzystając z rozwiązań stomatologii zachowawczej. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci – jeśli pacjent czuje obawę, zawsze może skorzystać ze znieczulenia.

Warto jest podjąć działania z zakresu profilaktyki próchnicy, a jeśli pacjent zauważy na swoich zębach ogniska próchnicy – należy przeciwdziałać ich rozwojowi tak szybko, jak to możliwe.

Stomatologia zachowawcza - definicja

Zachowawcza stomatologia zalicza się do dziedzin stomatologii, skupiających się na leczeniu i profilaktyce próchnicy zębów. Dzięki rozwiązaniom z dziedziny, jaką jest stomatologia zachowawcza definicja, istnieje możliwość przywrócenia funkcjonalności, estetyki i kondycji uśmiechu do stanu przed chorobą.

Praktyka Dentystyczna Medens oferuje szeroki wachlarz usług z zakresu stomatologii zachowawczej – leczenie kanałowe, stosowanie wypełnień kompozytowych i wiele innych usług.

Stomatologia zachowawcza - czym się zajmuje

Jeśli zastanawiasz się, stomatologia zachowawcza czym się zajmuje, to poniższy artykuł jest dla ciebie. Z racji naszego wieloletniego doświadczenia w zakresie stomatologii, doskonale wiemy, stomatologia zachowawcza czym się zajmuje i dlaczego warto jest korzystać z rozwiązań w niej zawartych.

Najpopularniejszym zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej jest leczenie próchnicy. W zależności od tego, jak bardzo próchnica rozwinęła się, podejmuje się trzy rodzaje działań. Próchnica na etapie nieznacznej demineralizacji szkliwa, przejawiającej się białymi plamkami na powierzchni zębów, jest leczona z wykorzystaniem zabiegu o nazwie „remineralizacja”.

W przypadku, gdy na powierzchni zębów dojdzie do powstania ubytków próchnicowych, konieczne jest wykorzystanie wiertła, mającego na celu mechaniczne usunięcie skażonej tkanki zęba. W takiej sytuacji, po udanym usunięciu tkanki skażonej zmianami próchnicowymi, konieczne jest zabezpieczenie ubytku z wykorzystaniem szczelnego wypełnienia kompozytowego.

W ostateczności, gdy nie ma możliwości podjęcia tradycyjnego leczenia zachowawczego, mającego na celu usunięcie próchnicy i zabezpieczenie ubytku, należy podjąć leczenie kanałowe, nazywane także leczeniem endodontycznym. Ten rodzaj zabiegu podejmuje się w momencie, gdy zachodzi konieczność usunięcia miazgi zęba, która na skutek rozwoju próchnicy została zakażona – w takiej sytuacji mówimy o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba.

Stomatologia zachowawcza - ile kosztuje?

Zapraszamy do skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego Medens w zakresie stomatologii zachowawczej.

wypełnienie

(plomba)

Filtek Z250 lub Filtek Supreme (3MESPE)
200-350 PLN
opatrunek długoczasowy

(leczenie odroczone)

Ketac Molar (3M ESPE)
200-240 PLN

Rezerwacja online


    Umów wizytę