Mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia

Rate this oferta

Mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się w przypadku, gdy leczenie kanałowe okazało się nieskuteczne.

 
Podczas zabiegu dokonuje się odcięcia wierzchołka korzenia, celem usunięcia zmian zapalnych.
 
Leczenie kanałowe jest skuteczną metodą leczenia zmian, którymi została objęta miazga zęba. Niestety, przeprowadzenie tego zabiegu może wiązać się z powikłaniami.

Do powikłań należy zaliczyć przesunięcie materiału wypełniającego kanał zębowy poza wierzchołek zęba, co stanowi źródło poważnego bólu.

 
W trakcie leczenia może też zdarzyć się sytuacja, w której płyn do płukania kanałów zostaje przepchnięty poza wierzchołek zęba, co również wymaga pomocy stomatologa.

Za tym, aby przeprowadzić zabieg, jakim jest mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia, stoją także inne argumenty.

W przypadku, gdy podczas leczenia dojdzie do złamania narzędzia w kanale, bądź też gdy kanał (na przykład ze względu na swoją budowę) nie będzie mógł zostać dokładnie oczyszczony, to opisywany zabieg będzie konieczny do przeprowadzenia. W takich sytuacjach może dojść do infekcji tkanek, które natychmiastowo będzie trzeba usunąć wraz z wierzchołkiem korzenia zęba.

Resekcja korzenia - jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu, jakim jest mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia, jest nacięcie tkanek miękkich w okolicy korzenia leczonego zęba. Następnie, trzeba wywiercić otwór w kości czy też wyciąć go, celem uwidocznienia wierzchołka korzenia.

Kolejnym etapem zabiegu jest usunięcie wierzchołka korzenia poprzez ścięcie go.
 
Po tej czynności podejmuje się wypełnienie wsteczne korzenia zęba, a także zamknięcie cementem MTA. Okienko kostne, które trzeba było stworzyć celem uzyskania dostępu do wierzchołka korzenia, wypełnia się materiałem kościozastępczym.

Ostatnim punktem zabiegu jest przemycie jamy kostnej roztworem soli fizjologicznej i założenie opatrunku.

Zabieg resekcji korzenia jest wykonywany z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, co zwiększa komfort pacjenta.

Dodatkowo, użycie mikroskopu przy wykonywaniu tego zabiegu pozwoli na większą precyzję i lepszą skuteczność, sięgającą 95%.

Resekcja korzenia zęba - czas gojenia

Zastanawiasz się, ile czasu wymaga resekcja korzenia zęba czas gojenia?

 
Okazuje się, że resekcja korzenia zęba czas gojenia wynosi w większości przypadków kilka miesięcy.
 
Błona śluzowa w operowanym miejscu zagoi się najpóźniej po 3 tygodniach, choć jest to uzależnione od uwarunkowań pacjenta.

Zapraszamy do skorzystania z usług gabinetu stomatologicznego Medens w zakresie mikrochirurgii stomatologicznej.


Rezerwacja online


    Umów wizytę