RTG zębów

5/5 - (1 vote)

Promieniowanie rentgenowskie ma w stomatologii ogromne znaczenie. Dzięki niemu, istnieje możliwość przeprowadzenia badań, pozwalających na opracowanie skutecznych sposobów leczenia różnych przypadłości.

RTG zębów jest badaniem bezbolesnym, a dawki promieniowania wykorzystywane w badaniu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztuje zdjęcia panoramiczne zębów, a także RTG zęba jak odczytać.

Jeśli zastanawiasz się, RTG zęba jak odczytać, najrozsądniej jest powierzyć tę kwestię stomatologowi. Stomatolog jest w stanie wykorzystać pełny potencjał zdjęcia rentgenowskiego.

Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu, istnieje możliwość dostrzeżenia:

  • Zmian próchnicowych,
  • Obecności ciał obcych w jamie ustnej,
  • Torbieli zęba,
  • Zmian nowotworowych,
  • Zmian patologicznych przy korzeniach.

Co widać na RTG zęba?

W zależności od tego, jaki rodzaj RTG zębów jest wykonywany, informacje uzyskane dzięki zdjęciu mogą się znacząco różnić. Przykładowo – zdjęcie pantomograficzne zębów służy uzyskaniu informacji na temat zębów zatrzymanych, nadliczbowych zębów, próchnicy i nie tylko.

Cefalogram – wykonywany jest przed leczeniem ortodontycznym, gdyż dzięki niemu istnieje możliwość lepszego zapoznania się z wadą zgryzu.

Jak więc widać, kwestia tego, co widać na RTG zęba, jest bardzo szeroka.

Wśród badań radiologicznych wyróżnia się zewnątrz- i wewnątrzustne. Różnią się one metodą wykonania i obejmowanym obszarem. Zdjęcia wewnątrzustne zaliczają się do zdjęć, które wykonuje się umieszczając detektor promieniowania w jamie ustnej pacjenta. Zdjęcia wewnątrzustne charakteryzują się tym, iż obejmują mały obszar, jednak dzięki temu są bardziej szczegółowe. To, co widać na RTG zęba, jest uzależnione od metody wykonywania leczenia. Przykładem takiego zdjęcia są zdjęcia punktowe. Natomiast zdjęcia zewnątrzustne wykorzystują przyrządy badawcze, które uwalniają promieniowanie rentgenowskie znajdując się poza jamą ustną. Do tej grupy można zaliczyć zdjęcia tomograficzne i pantomograficzne.

RTG zębów jest badaniem obejmującym między innymi staw skroniowo-żuchwowy, tkankę kostną żuchwy i szczęki, mogą także obejmować twarzoczaszkę.

Wykonanie tego rodzaju badania jest niezbędne przed znaczącą częścią zabiegów stomatologicznych – stomatolodzy rekomendują ten rodzaj badania nawet przed ekstrakcją zęba.

Zaletą badania rentgenowskiego jest wysokie bezpieczeństwo tego rodzaju diagnostyki. Dawki promieniowania, które są uwalniane przez nowoczesne urządzenia, są na tyle niskie, aby jednorazowo nie stanowić zagrożenia dla organizmu pacjenta.

W zależności od wykonanego rodzaju badania, przerwa między badaniami może być zalecana, gdyż promieniowanie rentgenowskie w dużym stężeniu może przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.

Ile kosztuje zdjęcie panoramiczne zębów?

Przed zdecydowaniem się na RTG zębów, powinieneś dowiedzieć się, ile kosztuje zdjęcie panoramiczne zębów.

Zdjęcie panoramiczne zębów, nazywane także pantomogramem, dostarcza stomatologowi istotnych informacji na temat kondycji uzębienia pacjenta. Jego wykonanie nie jest drogą formą diagnostyki, z tego powodu nie stanowi ono obciążenia dla budżetu pacjenta. Praktyka dentystyczna Medens wykonuje zdjęcia RTG zębów w cenie 40 złotych.

Jak widać, kwestia tego, ile kosztuje zdjęcie panoramiczne zębów, może być do zaakceptowania przez większość pacjentów. Badanie wykonywane jest z wykorzystaniem fartucha wykonanego z gumy ołowianej, co zapewnia zwiększone bezpieczeństwo.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą na badania rentgenowskie zębów w Praktyce Dentystycznej Medens.

RTG zębów

40 PLN

Rezerwacja online


    Umów wizytę